İşğaldan azad edilən yaşayış məntəqələri telefonlaşdırılır
Qarabağ iqtisadi regionu Asiya-Avropa kabel magistralına qoşulacaq.
Rabitə Nazirliyinin məlumatına görə, “Aztelekom” artıq ona həvalə edilən uzunmüddətli “Böyük qayıdış” layihəsi üzərində işlərə başlayıb.
Layihə erməni silahlı birləşmələri tərəfindən işğal edilən rayonların əhali məskunlaşan hissəsi üçün nəzərdə tutulub və hələ ki, Şirvan – Fizuli marşrutu üzrə reallaşdırılır.
Gələcəkdə fiber-optik kabel Zəngilan, Qubadlı, Cəbrayıl və laçın rayonlarına qədər çəkiləcək.
İşğaldan azad olan Füzuli rayonunun bəzi əhali məskunlaşan məntəqələrində (Horadiz qəsəbəsi, Bala Bəhmənli və Kərimbəyli kəndləri) "Aztelekom" ümumi tutumu 1035 nömrə olan avtomatlaşdırılmış telefon stansiyaları quraşdırıb.
Bu qəsəbələrin telefonlaşdırılması simsiz CDMA-a vasitəsi ilə həyata keçirilir, bununla əlaqədar olaraq baza stansiyasının quraşdırılması planlaşdırılır.
Nazirliyin məlumatına görə, bu il Qazaxlar, Mirzənağılıı və Əlixanlı kəndlərinin tam olaraq telefonlaşdırması nəzərdə tutulur.