NASA: “2024 YR4” asteroidi artıq Yer üçün ciddi təhlükə yaratmır
Təxminən bir futbol meydançası boyda olan “2024 YR4” asteroidi artıq Yer üçün ciddi təhlükə yaratmır.
Xeberler.az AP agentliyinə istinadən məlumat verir ki, NASA-nın son təhlilinə əsasən, yaxın səkkiz il ərzində göy cisminin Yerlə toqquşması ehtimalı təxminən 0,004 faizdir. Bundan əvvəl NASA asteroidin planetimizlə toqquşma ehtimalının 3 faiz olduğunu proqnozlaşdırmışdı.
Agentlik qeyd edib ki, bu cür dəyişikliklərə səma cisminin davamlı müşahidələri səbəb olur ki, bu da mütəxəssislərə asteroidin trayektoriyasının daha dəqiq modellərini hesablamağa imkan verir.
NASA-nın açıqlamasında deyilir: "Son müşahidələr onun gələcək trayektoriyası ilə bağlı qeyri-müəyyənliyi daha da azaldıb və asteroidin 22 dekabr 2032-ci ildə ola biləcəyi mümkün yerlərin diapazonu Yerdən daha da uzaqlaşıb".
Bununla belə, Ay asteroidin yolunda ola bilər. NASA-nın son məlumatları göstərir ki, burada təsir ehtimalı 1,7 faizdir.
“2024 YR4” ilk dəfə 2024-cü il dekabrın 27-də Çilidəki El Sos Rəsədxanası tərəfindən müşahidə edilib. Parlaqlığına əsaslanaraq, astronomlar onun eninin 130 ilə 300 fut arasında olduğunu təxmin edirlər.