Avropa Komissiyası rəqəmsal transformasiyanı sürətləndirmək üçün 1,3 milyard avroluq investisiya ayırıb. Bu vəsait, "Rəqəmsal Avropa Proqramı" çərçivəsində süni intellekt, kibertəhlükəsizlik və rəqəmsal bacarıqların inkişafına yönəldiləcək.
Xeberler.az məlumat verir ki, komissiya investisiyanın böyük hissəsini süni intellekt tədqiqatları, məlumat infrastrukturu və təhlükəsiz rəqəmsal xidmətlərin inkişafı üçün ayırmağı planlaşdırır. Bu çərçivədə Avropa miqyasında rəqəmsal innovasiyaları təşviq edən layihələrə dəstək veriləcək və texnologiya startapları üçün yeni maliyyə imkanları yaradılacaq. Kibertəhlükəsizlik sahəsində isə daha güclü həllər hazırlanması üçün yeni tədqiqat və tədris proqramları maliyyələşdiriləcək.
Avropa Komissiyasının Rəqəmsal İnkişaf üzrə rəhbəri Henna Virkkunen mövzu ilə bağlı açıqlamasında bildirib ki, “Avropanın texnologiya sahəsində liderliyini qorumaq üçün qabaqcıl texnologiyalara investisiya qoymaq və vətəndaşların rəqəmsal bacarıqlarını artırmaq əsas prioritetlərdəndir. ‘Rəqəmsal Avropa Proqramı’ bu məqsədlərə çatmaq üçün mühüm bir addımdır.”
Layihə çərçivəsində rəqəmsal bacarıqlara yönələn investisiyalar Avropa işçi qüvvəsinin texnoloji yeniliklərə uyğunlaşmasını təmin etməyi hədəfləyir. Xüsusilə gənclər və böyüklər üçün təhsil proqramları, süni intellekt və data elmi kimi sahələrdə ixtisaslaşmanı təşviq edən layihələr həyata keçiriləcək.
Televiziyaların reytinqini kim ölçür, necə ölçür və nəticələr ağlabatan olacaqmı?
Nazirlik inkubasiya mərkəzlərini niyə topladı? –Şərh
Windows 10-u necə sürətləndirmək olar?